ارسال لینک برای تلگرام

تصاویر amin

سلام

می بخشید که وقفه در این سری آموزش پیش اومد.

تا این مرحله هم محتواهای خودمون را غنی کردیم و هم ربات را ساختیم و داخل کانال یا گروه مد نظر به عنوان مدیر عضوش کردیم. ( آموزش های قبلی )

در این مرحله می خواهیم لینک مطلبی که روی سایت قرار میگیره را برای تلگرام بفرستیم.

نیاز به نصب دو تا ماژول داریم :

1- افزونه rules

2- افزونه Rules HTTP Client

افزونه rules که براتون آشنا هست و قبلا درباره اش توضیحاتی داده ام ولی افزونه دومی تحت عنوان Rules HTTP Client کارش این هست که یک درخواست از جنس http برای ما ارسال کنه.

این درخواست قراره که برای سرور بات اصلی تلگرام ارسال بشه و ما در این درخواست اطلاعات اصلی خودمون از جمله اطلاعات ربات و عملیاتی که می خواهیم رباتمون انجام بده را براش می فرستیم و سرور اصلی تلگرام هم پیام ما را به گوش رباتمون می رسونه. ربات ما هم چون خیلی خوب و نازنازی و حرف گوش کنه بلافاصله دستور را اجرا می کنه (:

حالا بعد از نصب این افزونه ها به صفحه پیکربندی سایت مراجعه کرده و از بخش جریان کار (Workflow) روی Rules کلیک می کنیم. در صفحه جدید روی لینک Add new rule کلیک می کنیم.

در این صفحه اسم این قانون (Rule) را مشخص می کنیم مثلا send for telegram که این یعنی قرار هست این قانون اطلاعات سایت ما را برای رباتمون در تلگرام بفرسته.

من مشخص کردم که هنگامی که محتوای جدیدی از نوع خبر ساخته میشه این Rule فعال و اجرا بشه.

در صفحه بعدی از بخش Conditions روی گزینه Add condition کلیک می کنم و گزینه Content is published را بر می گزینم.

با این کار به قانونم این بند را اضافه می کنم که تنها برای محتواهایی که منتشرشده هستند اجرا شود. چون یک زمانی هست که مثلا شما می خواهید یک خبر روی سایت بگذارید ولی هنوز تکمیل نشده و تیک انتشار آن را بر می دارید و طبیعتا این خبر نباید روی کانال نمایش داده شود. حتی اگر لینک آن بر روی کانال هم برود چون منتشر نشده هست کسی نمی تواند به آن دست پیدا کند و اعتبار کانال لطمه می خورد.

اعتبار خیلی مهمه !!!

حال از بخش عملکردها (Actions) روی گزینه Add action کلیک می کنیم.

گزینه Request HTTP data را انتخاب می کنیم. اگر افزونه Rules HTTP Client را به نصب کرده باشید این گزینه را مشاهده می فرمایید.

در صفحه تنظیمات بخش های زیر را پر می کنیم :

تا آدرس https://api.telegram.org/bot که مشخصه چی هست. از کلمه bot به بعد باید کد مخصوص ربات خودمون را که در بخش اول آموزش بهتون نشون دادم را از botfather تلگرام استخراج کنید و این جا کپی کنید. عملیات مورد نظرتون را هم با توجه به آموزش خود سایت اصلی تلگرام در این بخش وارد می کنید : مثلا در این جا sendMessage هست که قراره یک پیام متنی ارسال کنیم. (لینک صفحه توضیحات اصلی سایت تلگرام )

  • Headers : در این بخش عبارت Content-Type:application/x-www-form-urlencoded را وارد کنید که به معنای مشخص کرد نوع پیام هست. این جا منظور پیام متنی می باشد.
  • Method : بر روی گزینه POST تنظیم شود.
  • Data :


عبارت site:url-brief آدرس اصلی سایت شما را بدون پروتکل (http , https ) استخراج می کند.

node/node:nid هم که مشخص است داره آدرس این محتوای خاصی که الان در حال ساختنش هستید را استخراج می کنه.

توجه داشته باشید که ما الان در حال ساخت یک قانون (Rule) هستیم که زمانی که محتوای جدیدی روی سایت قرار داده میشه و حالت منتشر شده داره این قانون اجرا میشه و حالا داریم داخل این قانون را با عبارات لازم پر می کنیم که هنگام اجرا شدن بتونه اطلاعات محتوای ایجاد شده را استخراج کنه. در اصل داریم براش جای خالی را مشخص می کنیم تا در هنگام اجرا شدن با مقدار مناسب پر بشه.

عبارت chat_id=@mychanel اسم آیدی گروه یا کانالی هست که در مرحله اول آموزش رباتمون را داخلش عضو کرده بودیم.

بقیه قسمت ها را هم خالی بگذارید و ذخیره را بزنید.

به همین سادگی تمام شد.

حالا واقعا اگر محتوا روی سایتتون بزارید و سایت هم روی سروری باشه که به اینترنت وصله ( چه لوکال و چه سرور اصلی ) این لینک بر روی کانالی که مشخص کردید ارسال میشه و اگر طبق آموزش های قسمت دوم پیش رفته باشید اطلاعات کلیدی همچون عکس و عنوان و خلاصه را خود تلگرام استخراج میکنه و به شکل مناسبی نمایش میده.

این شد یک کانال جهت آگاه شدن افراد از آخرین مطالب سایت شما. یک جورایی جایگزین خبرنامه های ایمیلی (:

البته این فقط ارسال لینک بود. برای ارسال عکس و فیلم ها یکم کار پیچیده تر هست و نیازه از یک کد متن باز (Open Source) استفاده کنیم که اون را هم بعدا براتون می گم.

 

یک لحظه تو رفتی به سر بام و بیایی
از دفتر رهبر خبر آمد رمضان شد ...

 

دیدگاه ها

سلام و خسته نباشید .خیلی

سلام و خسته نباشید .خیلی منتظرش بودم .
ولی من تا الان تصور میکردم ارسال متن و عکسه . لینک رو توجه نکرده بودم .
من خودم متن و عکس رو ترجیح میدم چون کسی که میاد تلگرام دوس نداره لینک بشه سایت دیگه . ولی از یک طرف هم برای seo بهتره که وارد لینک بشن
تشکر فراوان

سلام

تصاویر amin

سلام

البته شما می تونید در قسمت داده (DATA) به جای لینک ، متن مورد نظرتون را استخراج کنید و ارسال کنید. حتی برای اینکه همراه با متن ، عکس هم ارسال بشه می تونید در انتهای همون بخش متن لینک به عکس را هم ارسال کنید و خود تلگرام عکس را هم استخراج میکنه و نمایش میده.ولی همین طور که خودتون گفتید برای بحث SEO این روش بهتره. این روش صرفا جهت اطلاع رسانی کاربرها هست که مطلع بشوند که مطلب جدیدی روی سایت اومده. یا حتی مثلا اگر کامنت جدیدی اومد میتونید برای خودتون ارسال کنید که متوجه بشید که یکی روی سایت کامنت گذاشته یا خریدی انجام گرفته (:

اضافه کردن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ های HTML قابل قبول نمی باشد.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
جهت تشخیص برنامه های مخرب از کاربران واقعی